Kongre ve Toplantı Turizmine Bakan Ersoy'dan Yeşil Işık...
31 Temmuz 2020

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerden biri olan turizmin canlanması için yeni normale geçişte önemli adımlar atıldı.

Güvenli tatil ve sertifikasyon çalışmaları turizm işletmecileri ve tatile çıkmayı planlayanların endişelerini kısmen de olsa ortadan kaldırdı.

Sektörün lokomotiflerinden biri de toplantı ve kongre turizmi. Örneğin turizm sezonu dışında düzenlenen bu tür organizasyonlar Antalya'daki otellere yüzde 20 oranında katkı sağlıyor. Bursa gibi kentlerde bu oran daha da yükseliyor.

Madalyonun diğer yüzü de sezonda gelen turist başına harcama tutarı 616 dolar iken toplantı ve kongre turizminde bu rakam 2 bin 400 dolara ulaşıyor.

Koronavirüs nedeniyle ilkbahar aylarındaki kongre ve toplantılar, sonbahara ertelenmişti. Bakanlığın kongre ve toplantı turizmi için henüz kriterler yayınlamaması sektörde faaliyet gösteren firmalar açısından belirsizliğe neden oldu.

Sorunların aşılması için oluşturulan Profesyonel Kongre Organizatörleri Platformu önceki gün Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüştü.

TÜRSAB'da Bursa'yı temsil eden Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Eker, platform başkanı Ersoy Tabaklar, Yudum Kaya ve Kemal Kural'ın da yer aldığı görüşmede, yaşanan sıkıntılar anlatıldı.

Görüşmenin ayrıntılarını Hasan Eker'e sorduk. O da yanıtladı.

Bakanlık tarafından açıklanan güvenli tatil ve sertifikasyon süreçlerinde kongre ve toplantı turizmiyle ilgili bölümlerin yer almadığını hatırlatan Eker, şöyle devam etti:

'Yaptığımız hazırlık ve önerilerimizi görüşmede sayın bakana sunarak, bakanlığın bu konuda açıklama yapmasının endişeleri ortadan kaldıracağını ifade ettik. Önerilerimizi dinleyen Bakan Ersoy, görüşmemiz sırasında bürokratlarına talimat vererek, kongre ve toplantı turizmiyle ilgili konunun incelenerek, kriterlerinin yayınlanması istedi.'

Eker, bakanlığın kongre ve toplantılarla ilgili kriterleri açıklamasının sektörün önünü açacağını ifade ederek, 'Bunun genel turizme de olumlu yansımaları olacak. Tesisler yaz turizmini kaçırdı. Sonba-harda yapılacak olan kongreler bir nebze de olsa ferahlama getirir.' dedi.

SAĞLIK BAKANI İLE GÖRÜŞME RİCASI...

Türkiye'deki kongre turizminde en önemli pay tıp ile ilgili. Hemen hemen her branşta büyük çoğunluğu uluslararası nitelikteki bu kongrelerin düzenlenmesi için Sağlık Bakanlığı'nın da izin vermesi gerekiyor.

Platform üyeleri, Bakan Ersoy ile görüşmeleri sırasında bu konuyu da gündeme getirdi. Ersoy'dan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşerek, kongrelere izin verilmesi konusunda destek istediklerini belirten Hasan Eker, şöyle devam etti:

'Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu kendi açılarından haklı. Onlar koronavirüs vaka sayılarının azaltılmasını istiyor. Doktorların bu tür toplantılarda virüse yakalanması endişesi var. Ancak, şunu iddialı olarak söylüyorum. Kriterler belirlenip, sertifikasyonlar tamamlanırsa oteller hastanelerden daha güvenli olur' diye konuştu.
Kaynak: https://www.bursahakimiyet.com.tr/yazarlar/namik-goz-76/kongre-ve-toplanti-turizmine-bakan-ersoy-dan-yesil-isik-16398.html


Yorumlar


bir minduce projesidir
copyright 2010-2020 ©   |   kullanım koşulları & gizlilik
Kongre Ekle Eklenecek kongrenin bilgilerini giriniz.
Bizi Facebook'ta Takip Edin