Uluslararası Hipokrat Tıp ve Sağlık Bilimleri Kongresi

KONGRE TARİHİ
01 Mart - 03 Mart 2019

KONGRE ŞEHRİ
Ankara, Türkiye
KONGRE YERİ
The Ankara Hotel

KONGRE WEB SİTESİ
www.hippocratescongress.com
DAVET
İnsanlık her dönemde, sağlıklı kalmanın ve hatta ölüme çare bulmanın peşinde olmuştur. Eskiçağlardan itibaren insanlar, yakalandıkları hastalıklara şifa aramış, Eski Mısır’da veya Yunan’da olduğu gibi, şifalı bitkilerle tedavi olmaya çalışmışlardır. Yaşanılan tecrübelerle birlikte, zamanla bazı cerrahi müdahalelerinde yapıldığı bilinmektedir.

Tıbbın babası sayılan Hipokrat (Hippocrates), yaşadığı dönemin yaygın inanışının aksine hastalıkların tanrının gazabından veya olağanüstü güçlerden kaynaklanmadığını, her hastalığın fiziksel ve gerçekçi bir açıklamasının olduğuna inanmıştır. Zatürre ve çocuklardaki sara hastalığın belirtilerini ilk tanımlayan hekim olmuştur. Düşünce ve duyguların kalpten değil beyinden kaynaklandığı fikrini ortaya atmıştır. Kos’ta kurduğu tıp okulunda hekimlik bilgisini öğretmiştir.

Ortaçağ’da Avrupa, her alanda olduğu gibi Tıp alanında da duraklama dönemine girmiştir. Aynı dönemde İslam dünyasının tıp alanındaki seviyesi dikkat çekicidir. Anatomik çalışmalar yapan İbn Sina, insan fizyolojisi ve anatomisi üzerine çalışan Farabi, ilk kanser ameliyatını gerçekleştiren Ali bin Abbas, cerrahide dikiş malzemesi olarak ilk defa hayvan bağırsağını kullanan El Razi, deneysel fizyoloji analındaki çalışmalarıyla bilinen Sabuncuoğlu Şerafettin bunlardan birkaçıdır.

15. yüzyıldan itibaren Avrupa’da ilerleme gösteren tıbbi çalışmalar, son yüzyılda teknolojinin gelişimiyle beraber büyük ilerle kaydetmiştir. Günümüzde birçok hastalığın tespiti ve tedavisi kolaylaşmıştır. Fakat sanayileşmenin getirdiği olumsuz şartlar, beraberinde yeni hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Artık günümüz toplumunun birinci önceliği “sağlık ve sağlıklı yaşam” olmuştur.

Türkiye’nin bilimsel gelişmişliğine, Tıp alanındaki çalışmalar öncülük etmektedir. Atatürk’ün “Beni Türk hekimlere emanet ediniz!” sözünden hareketle, gerek ülkemizde gerek başka ülkelerde araştırma yapan Türk bilim insanları, büyük başarılara imza atmışlardır. Uluslararası Hipokrat Tıp ve Sağlık Bilimleri Kongresi, sağlık alanında yapılan bilimsel araştırmaların, yeni gelişmelerin akademik ortamda paylaşılması ve tartışılması amacıyla ortaya çıkmıştır. Yurtiçinden ve yurt dışından bilim insanlarını bir araya getirerek bilginin gelişim hızını yakalamak amaçlanmıştır. Bilgi paylaşımlarının bir kanalı da şüphesiz ki kongrelerdir. Tıp ve sağlık bilimlerinin her alanından özgün çalışma ve araştırmaların kongrede sözlü veya poster bildiri ile sunulması beklenmektedir.

Sözlü ve poster sunum tercihi katılımcıya aittir.

Sempozyuma aşağıdaki alanlardan katılım sağlayabilirsiniz:

Çok Disiplinli Sağlık Bilimleri
Çevre ve Sağlık
Diş Hekimliği
Ebelik
Eczacılık
Gıda ve Sağlık
Hemşirelik
Sağlık Ekonomisi
Sağlık Fiziği
Sağlık Yönetimi
Spor ve Sağlık
Tıp Bilimleri (Cerrahi, Dahili, Temel)
Veteriner Hekimliği

KONGREUZMANI.COM veritabanında kayıtlı etkinliklere ait tarih, yer ve diğer içerik detayları ilgili yıl içerisinde yetkili kurum tarafından değiştirilebilir. Lütfen etkinliğe ait resmi web sitesinden güncel bilgileri teyid ediniz. HATA BİLDİR: Bu etkinlik detaylarında hata varsa bize iletebilirsiniz.

Yorumlar


Takvime Ekle Google Outlook iCal
bir minduce projesidir
copyright 2010-2021 ©   |   kullanım koşulları & gizlilik
Kongre Ekle Eklenecek kongrenin bilgilerini giriniz.
Bizi Facebook'ta Takip Edin